výročná správa 2016

Z činnosti OZ Lucerna v roku 2016

 

 

                                                                        Gyurekov pohár                                                                   

   V spolupráci s našimi základnými školami sme tento rok uskutočnili aj druhý ročník žiackeho futbalového turnaja o Gyurekov pohár 2016. Turnaj sa začal za pekného slnečného rána dňa 8. apríla 2016 na multifunkčnom futbalovom ihrisku Jozefa Módera. Základnou zásadou tohto podujatia je tá skutočnosť, že každá z našich základných škôl si môže pozvať na tento turnaj jedno hosťujúce mužstvo. Tento rok to boli  žiaci ZŠ z Palárikova a Dvorov nad Žitavou. Hralo sa systémom každý s každým 2x15 minút a zúčastnené mužstvá takto pod dohľadom pána učiteľa Mgr. Ludaša odohrali za tri hodiny šesť náročných duelov. 

   Turnaj nesie meno našich úspešných futbalistov – bratov Gyurekovcov. Mladší z bratov, stredopoliar Štefan Gyurek bol prvým futbalistom obce, ktorý hral v prvoligovom mužstve a nastúpil za štátnu reprezentáciu. V prvoligových zápasoch v rokoch 1965 - 1971 odohral celkom 121 zápasov a strelil 16 gólov. Bol aj úspešným trénerom viacerých mužstiev, medzi inými trénoval aj naše A mužstvo a starší brat, František Gyurek bol tiež aktívnym hráčom TJ Družstevníka Tvrdošovce a dlhé roky pôsobil ako funkcionár a člen realizačného tímu mužstva. Podujatie sa uskutočnilo s podporou obce Tvrdošovce, ZŠ a OZ Lucerna. 

Vyhodnotenie a výsledky turnaja 

Hráč zápasu:
1.Patrik Tóth Palárikovo
2.Belovič J. A. Komenského
3.Kristián Rečka Dvory nad Žitavou
4.Kevin Bihari K. Szemerényiho 

Najlepší brankár turnaja:
1.Ádám Onódy Dvory nad Žitavou

Král strelcov turnaja:
1.Leo Lakatoš Dvory nad Žitavou 6 gólov +2
2.Viktor Lakatoš K. Szemerényiho 6 gólov +1
3.Marko Čičman K. Szemerényiho 5 gólov

Cena OZ Lucerna Tvrdošovce: Marko Čičman - K. Szemerényiho

Konečné poradie mužstiev: 

1 ZŠ K. Szemerényiho Tvrdošovce 9 bodov, 16:3
2 ZŠ Dvory nad Žitavou 6 bodov. 12:11
3 ZŠ J.A. Komenského Tvrdošovce 3 body, 7:17
4 ZŠ Palárikovo 0 bodov, 5:17

 

 

 

Bezplatné rybárske preteky na jazere Bara tó.

Preteky sme dňa 11. júna 2016 realizovali spolu s malým branným dvojbojom. Ten pozostával so streľby zo vzduchovky a behu. Veľkú pomoc nám pri tejto súťaži poskytli naši skauti. Súčasťou tohto športového predpoludnia bola aj bezplatná knižná burza detských kníh.

Výsledky branného preteku:
1.miesto Kristínka Liptáková, 2.miesto Zoltán Bencz, 3.miesto Adrián Fugli...
Za bežeckú časť preteku obdržali cenu Bernadet Baloghová a Krištof Csányi a za streľbu Dávid Dózsa.

Výsledky rybárskeho preteku:
1.miesto Peter Csikós, 2.miesto Filip Benko, 3.miesto Nikolas Balogh
Cenu za najväčšiu ulovenú rybu získal Filip Benko

Okrem týchto cien si vďaka podpore Rybárskych potrieb Klaudie Kárpáty a LSH Carphunter teamu Tvrdošovce, každý účastník súťaže odniesol domov bohatú nádielku rybárskych návnad a plavákov. Tento rok si deti pochutnávali na vynikajúcich slivkových a marhulových koláčoch z reštaurácie Kelly a Farby laky Feroanna zabezpečili pre deti a dospelákov pitný režim. Ďakujeme sponzorom a podporovateľom podujatia, medzi ktorých patrí aj obec Tvrdošovce a obyvatelia z Gorkého ulice, ktorí sa celoročne starajú o okolie tohto malebného rybníka.

  

 

Móder cup

   V sobotu, dňa 18. júna 2016 sme následne na futbalovom štadióne Juraja Szikoru  uskutočnil už 7. ročník mládežníckeho futbalového turnaja Móder Cup 2016.
Vďaka podpore partnerov a sponzorov turnaja čakalo na mladých športovcov tradične množstvo (celkom 21 individuálnych) ocenení a cien. Okrem nich sme popri bezplatnej knižnej burze zaradili do programu turnaja aj novú súťaž zručnosti, ktorá prebehla cez obednú prestávku. Jej princíp spočíval vo vedení lopty cez prekážky v umelohmotnej nafukovacej lopte. Súťaže sa zúčastnili štyria členovia z každého družstva a naši zberači lôpt. Vyraďovacím spôsobom potom vzišiel víťaz tejto súťaže - Michal Farkaš z výber ObFZ N. Zámky, ktorý si odniesol cenu, ktorú nám venovala firma Meva sport.CZ. Družstvá ŠK Tvrdošovce, Výber ObFZ, MŠO Štúrovo, TJ Družstevník Michal nad Žitavou, SDM Dominik a FKM N. Zámky "B". boli rozdelené do dvoch základných skupín. Každý rok sa snažíme niečim spestriť program tohto podujatia, ktorý má v našom regióne už veľmi dobré meno. Od budúceho roku sa súčasťou turnaja po spoločnom dohovore stane aj náš talentovaný odchovanec Kevin Kele, ktorý je momentálne hráčom  A mužstva Slovana Bratislava. Kevin je aj prvým držiteľom  našej ceny talent turnaja a v budúcnosti bude patrónom osobitnej ceny OZ Lucerna. Vďaka nemu sme vedľa cenných futbalových dresov bratov Móderovcov získali do portfólia nášho turnaja aj jeho prvoligový dres v ktorom nastúpil na svoj prvý ligový zápas za mužov a zároveň v ňom strelil aj svoj prvý ligový gól.

Pred slávnostným vyhodnotením turnaja predseda ObFZ Ing. Peter Kováč, v zastúpení členom VV ObFZ Gabrielom Molnárom, odovzdal na náš podnet pri príležitosti významných životných jubileí plakety Čestných uznaní štyrom tvrdošovským futbalovým osobnostiam za ich celoživotné dielo, úspešnú reprezentáciu, trénerskú a funkcionársku činnosť a to Ladislavovi Móderovi in mem., Štefanovi Gyurekovi, Vojtechovi Brokešovi a Františkovi Újlelyimu. Slávnostného odovzdávania cien sa tento rok zúčastnila „iba“ pani Katarína Móderová, lebo Jozef Móder bol tento rok v čase konania turnaja so svojimi spoluhráčmi zo zlatej Belehradskej jedenástky na oficiálnom pozvaní u prezidenta Českej republiky, pána Miloša Zemana

Víťazom turnaja a hlavnú cenu Ladislava Módera získalo družstvo MŚO Štúrovo a druhú hlavnú cenu Fair play Jozefa Módera získal TJ Družstevník Michal nad Žitavou.

Konečné poradie mužstiev
1 MŠO Štúrovo
2 Výber ObFZ Nové Zámky
3 ŠK Tvrdošovce
4 TJ Michal nad Žitavou
5 ŠK Nové Zámky B
6 SDM Dominik Nové Zámky

   Za kvalitu a vysokú úroveň nášho podujatia vďačíme aj našim stabilným sponzorom a partnerom, ktorými boli tento rok ObFZ Nové Zámky, samospráva obce Tvrdošovce, PD Tvrdošovce, firmy Some Juh s.r.o., Stabil - Bajla s.r.o., Kaviareň u Rozálky a Meva sport CZ .s.r.o. Aj na základe toho sa o náš turnaj už každoročne sami zaujímajú a pozitívne o ňom informujú aj športový redaktori z Nitrianskych novím a denníka Új Szó. Je to dobrá vizitka pre obec, náš mládežnícky futbal a nás ako organizátorov turnaja okrem toho najviac teší, že sa dnes na naše podujatie už z predstihom hlásia na popud samotných mladých futbalistov ich materské kluby. Tento kvalitatívny posun je pre nás zaväzujúci a preto do budúcna už dnes plánujeme viacero noviniek a vylepšení. 

 

  

 

 Poznávacie a relaxačné zájazdy a výlety

Dňa 13.7.2016 sme absolvovali prvý spoločný dvoj-výlet výlet do starého zámku a mesta Banskej Štiavnice a  zároveň aj do kaštieľa vo Svätom Antole.

Dňa 17. 9. 2016 sme s členmi ZO ZTP navštívili novootvorené Regionálne múzeum v Mojmírovciach. Objavili sme tu zaujímavú expozíciou grófov Hunyadyovcov, Antona Grasalkoviča, najväčší strieborný poklad Slovenska, ktorý bol nájdený práve v Mojmírovciach, expozíciu ľudových umeleckých remesiel, umeleckého rezbárstva a nádhernú farskú knižnicu. Rovnako tu návštevník nájde aj expozíciu venovanú obnove kaštieľa a môže si posedieť v príjemnej atmosfére koncertného salónika, tak ako aj my sme si tu po peknej prehliadke poklábosili pri kávičke a chutnom zákusku. A napriek tomu, že vonku neustále pršalo, deň sme zavŕšili návštevou termálneho kúpaliska v Poľnom Kesove.

Dňa 9.10.2016 sme zase za pekného počasia absolvovali celodenný zájazd do Ostrihomu a Štúrova. Zúčastnili sme sa nedeľnej sv. omše v prekrásnej bazilike a navštívili sme aj 470. tradičný jarmok Šimona – Júdu.

 

 

  

 

 

Turistuka na Vtáčnik

Dňa 24.9.2016 deväť nadšencov turistiky po piatich kilometroch pochodu a po 900 metrovom prevýšení pokorilo Vtáčnik (1 346 m n. m.), bralnatý vrchol na hlavnom hrebeni rovnomenného pohoria, ktorý sa nachádza na hranici Trenčianskeho a Banskobystrického kraja. Počasie nám prialo a bola to príjemná túra ihličnato-listnatým lesom, popri množstve prameňov a partizánskom pamätníku. Z vrchola sa nám naskytol pekný výhľad na Štiavnické, Kremnické a Strážovské vrchy, Veľkú, Malú Fatru a Hornonitriansku kotlinu. Poklona patrí najmä najstaršej (67) a najmladšej (11) účastníčke výstupu.

 

 

Obnova historického cintorína.

V spolupráci so ŽNO a p. Szabóm z Budapešti združenie participovalo na úplnej obnove nášho židovského cintorína, ktoré sa realizovalo v mesiacoch november a december a ktorého úplné dokončenie bude v marci roku 2018.

 

 

Bezplatná knižná burza 

Posledná tohtoročná bezplatná knižná burza bola na námestí Sv. Štefana od 9. - 11.12.2016, s 500 novými knihami. 

 

 

Inštalácia dopravnej informačnej tabule

V priebehu mesiaca jún sme na obecnú autobusovú zastávku v Čikoch inštalovali dopravnú informačnú tabuľu s názvom Tvrdošovce - Tardoskedd z toho dôvodu, aby sa okresná správa ciest s dopravným inšpektorátom nemuseli hanbiť za to, že nedokázali doteraz osadiť takúto doplnkovú informáciu pre vodičov na štátnej ceste Nové Zámky – Galanta.